Zimowe górskie wycieczki – o czym należy pamiętać przed wyjściem na szlak

W polskich górach zima w pełni. Biały puch zasypał górskie miejscowości aż po pas! Krajobraz i klimat zimowy jest w tym momencie wyjątkowy. Zbliża się też czas ferii, więc pewnie wielu z Was postanowi wyskoczyć i zaznać trochę tej zimowej górskiej przygody. Postanowiliśmy poruszyć parę ważnych kwestii, o których warto pamiętać przed zaplanowaniem podróży.

Wysoki stopień zagrożenia lawinowego

Nie ma obecnie tygodnia, w którym nie docierałby do nas nowe informacje o kolejnym wypadku w górach. O ile kolejna akcja ściągania turystów z drogi do Morskiego Oka budzi więcej śmiechu i politowania, o tyle jeśli chodzi o wyższe partię gór to są to już wypadki o wiele bardziej poważne i niebezpieczne.

Niestety, niektórym ciężko zrozumieć, że zimowe wyjście w góry to zupełnie co innego niż to w sezonie letnim. O ile w lecie, góry mogą odrobinę wybaczyć nam zły sprzęt i kiepskie przygotowanie, o tyle zimą są już w tym względzie bezwzględne i lubią zbierać drastyczne żniwo złego dostosowania do warunków pogodowych, bo wtedy nawet krótkie wyjście ze schroniska może okazać się śmiertelne w skutkach. Wiele szlaków zostało całkowicie zamkniętych dla turystów, niestety nie brakuje takich śmiałków, którzy mimo zakazu decydują się na wyjście w góry.

Ubranie… na cebulkę

To bardzo oczywisty apel, ale jakże niezwykle ważny. Kiedy jesteś w górach pamiętaj, że pogada może zmienić się w przeciągu kilku minut. Warunki pogodowe, szczególne zimą, mogą utrudnić i uniemożliwić poruszanie się po szlaku. Warto ubrać się „na cebulkę” i zabrać ze sobą kilka warstw odzieży. Zimowy silny wiatr w połączeniu ze śniegiem i bardzo niską temperaturą, to naprawdę trudne warunki pogodowe. Nie wybieraj się w góry bez kurtki wiatro- i wodoodpornej. Kolejna podstawa w zimowym ubiorze to dobre buty – kiedy ubierzesz takie, które łatwo przemokną lub łatwo nasypie się do nich śnieg, będzie Ci bardzo ciężko się poruszać. Na wędrówkę po śniegu warto zaopatrzyć się w ochraniacze na buty czyli tzw. stuptuty i raki. Czapka, rękawiczki, szalik i kaptur to rzecz jasna oczywiste.

Latarka, mapa, telefon

To rzeczy, które na pewno nie należą do zbędnego bagażu podczas planowania wycieczki. Zimą bardzo szybko robi się ciemno, więc latarka to MUST HAVE zimowych wypraw w góry. Telefon, niby każdy dziś już nie porusza się bez tego urządzenia po świecie, ale warto też wspomnieć o nim w tym zestawieniu. Pamiętajmy, by zabezpieczyć jego baterię, np. poprzez wzięcie Power Banka. Bezwzględnie wpisz w kontakty numer do ratownictwa górskiego. W Polsce działa zintegrowany system ratownictwa górskiego ze wspólnym numerem ratunkowym: 601 100 300. Większość pasm górskich w Polsce przebiega wzdłuż granic i czasami może być tak, że nie będzie polskiego zasięgu, ale będzie czeski lub słowacki. Pobierz mapę na swój telefon – w górach może nie łączyć z siecią, więc nie połączysz się z Google Maps. Niestety… Nasze telefony różnie reaguje na zimno – często tracą błyskawicznie baterie i są niezdatne do użytku, więc najlepiej trzymać je zawinięte w ubrania w plecaku lub w kieszeni blisko ciała. Mapa, nie tylko weź ją ze sobą, ale i przestudiuj ją przed wyjściem w góry. Warto byś wiedział, gdzie na mapie znajduje się teren w jaki się wybrałeś, by w razie potrzeby, jak najszybciej odnaleźć miejsce, w którym możesz być.

Pielęgnacja skóry

Pewnie zastanawiacie się, czemu poruszamy tą kwestię. Na pozór banalna sprawa, tak naprawdę jest niezwykle istotna. Pamiętajcie, by tak jak robicie to przed letnim wyjściem w góry, kiedy trzeba posmarować się kremem z filtrem, tak zimą też trzeba zabezpieczyć swoją skórę… Krem z filtrem będzie przydatny. Tak, dokładnie krem z filtrem UV, ponieważ śnieg odbija promienie słoneczne, a im wyżej tym ich więcej. Prócz dobrego kremu z filtrem przyda się też zwykły krem – koniecznie tłusty (nie nawilżający!).

 

Mamy nadzieję, że bezpieczne będą Wasze zimowe górskie wyprawy! Trzymajcie się ciepło w te mroźne dni – do zobaczenia na halach!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *