Przygotowanie motoryczne w siatkówce

Dziś mamy dla Was gościnny wpis naszego nowego trenera siatkówki – Grzegorza Kurka, który dołącza do ekipy siatkarskich trenerów PilkaNaHali.pl, w której są już Trener Kacper i Trener Seweryn.

Grzesiek na co dzień gra w drugoligowej drużynie Czołg AZS Uniwersytet Warszawski, studiuje wychowanie fizyczne o specjalizacji przygotowanie motoryczne. Jest również trenerem personalnym, a jego zajęcia od dziś pojawiły się w naszej ofercie.

Specjalnie dla Graczy PilkaNaHali.pl przygotował wpis o tym, czym zajmuje się w życiu. Tak więc, zapraszamy na tekst o przygotowaniu motorycznym w siatkówce.

Czym jest przygotowanie motoryczne?

Co to jest przygotowanie motoryczne? I jaką rolę odgrywa w sportach drużynowych? Dziś skupimy się na siatkówce, bo to sport mi najbliższy. Trenuję go od gimnazjum do dnia dzisiejszego – czyli jakieś 9 lat.

Każdy zawodnik zawsze dąży do bycia jak najlepszym w tym co robi. Każdy sportowiec dąży, aby stale pobijać swoje rekordy życiowe i osiągać jak najlepsze wyniki sportowe. W siatkówce jest podobnie – libero chce jak najlepiej przyjąć piłkę, rozgrywający „dopieścić” rozegranie, a atakujący spektakularnie zaatakować. Treningi siatkarskie to nie tylko odbijanie piłki w przeróżnych kondygnacjach czy sposobach. Siatkarze wiele godzin swojego treningu, wiele jednostek treningowych spędzają na siłowni czy bieżni gdzie wykonują bardzo mozolne, nudne i wydawać by się mogło – niekoniecznie „siatkarskie” zadania (np. sprinty). Wszystko po to, aby stawać się jeszcze lepszym i bardziej kompletnym zawodnikiem, dążyć założonych celów oraz bić swoje własne życiowe rekordy.

Kto to jest preparatore?

Osobą odpowiedzialną za takie rodzaje treningów w klubach sportowych, jest nie kto inny, jak trener przygotowania motorycznego, czyli „preparatore”. Każdy klub, który chce być ceniony na arenie sportowej i liczyć się w grze o najwyższe trofea danych rozgrywek, w których bierze udział, powinien w swoich szeregach posiadać taką osobę. Jego głównym zadaniem jest układanie planów treningowych na siłowni  i kontrolowanie zawodników w aspekcie techniki wykonywanych ćwiczeń, doboru odpowiedniego ciężaru oraz ćwiczenia, układania planu i rozkładania intensywności pracy w sezonie i okresie go poprzedzającym.

Najgorętszym okresem pracy dla preparatore w siatkówce jest okres przygotowawczy do sezonu, czyli sierpień i wrzesień w rozgrywkach ligowych. Wtedy zawodnicy budują swoją siłę, moc i wytrzymałość na cały sezon. Wówczas to on ze sztabu trenerskiego „odwala” największą robotę. Jest to okres, gdzie ćwiczenia na siłowni z pracą na hali, można podzielić „fifty-fifty”, przynajmniej przez pierwszy okres przygotowań.

Tylko żelastwo i wykańczający bieg?

Oczywiście, że nie! Nie myślcie, że przygotowanie motoryczne siatkarzy to tylko praca na siłowni czy w plenerze, biegając sprinty. To również, a może i przede wszystkim, nauka i kształtowanie wzorców ruchowych, aparatu ruchu, prawidłowego poruszania się po boisku i ustawienia ciała do piłki. Później, gdy trwa mecz lub ćwiczymy już z piłkami, nikt z zawodników nie zwraca uwagi właśnie na takie, wydawać by się mogło szczegóły. Zawodnik w trakcie gry skupia się już tylko na piłce, która wydaje się mu najważniejsza. Jeżeli nasze ciało nauczy się od nas prawidłowych nawyków i zapamięta podstawy ruchu to później nam – zawodnikom dużo prościej będzie opanować inne elementy siatkarskiego rzemiosła, nie skupiając na tych podstawowych.

Ogrom pracy trenerzy przygotowania motorycznego mają również w tzw. „off season”.  W tym okresie zawodnicy opuszczają swoje kluby i najczęściej potrzebują planów treningowych, które utrzymają ich w dobrej dyspozycji i pozwolą spokojnie przygotować się do następnego sezonu, ale o tym może innym razem…

 

Tekst: Grzegorz Kurek – trener PilkaNaHali.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *