„English Game” – początki angielskiej piłki ukazane w serialu!

Z końcem marca 2020 roku swojej premiery doczekał się sześcioodcinkowy serial poświęcony angielskiej piłce nożnej, a w szczególności jej pierwszych krokach. Obsady projektu nie wypada pominąć, na szklanym ekranie zobaczymy m.in. Jonciego Elmore’a, Edwarda Holcrofta, Kevina Guthriego czy Charlotte Hope.

 

Piłka nożna jest dla każdego?

Kevin Guthrie gra pochodzącego z Glasgow piłkarza Fergusa Sutera, a Edward Holcroft przyjmuje rolę Arthura Kinnairda zwanego Pierwszym Lordem Futbolu.
Cała akcja filmu toczy się w XIX wieku. Nie trudno zauważyć jak znaczący jest podział klas i ich walka między sobą.
W 1879  roku swój start ma pierwszy odcinek serialu, czas wyższych sfer. Piłka nożna nie jest dostępna dla wszystkich, zarezerwowana jedynie dla określonej grupy społecznej.

Wyjściowa jedenastka należała do magnaterii, po skończonym meczu strój sportowy zamieniał się w frak, a piłkarze zamieniali boisko na salony z wystawnymi kolacjami.
Starsza grupa najwyższej warstwy nie podzielała tak ogromnego zainteresowania do futbolu. Rozmowy przy stole w pewnym momencie zawsze schodziły na światło bramki. Krytyka, kilka słów oceny gry w subtelnej postaci z ust kobiet – zauważalny element podczas przyjęcia.

Arystokracja gra w pierwszym składzie, a pozostali?

Nie ma miejsc na świecie gdzie wszyscy żyją na identycznym poziomie, tak też było w Anglii. Robotnicy z większych, mniejszych zakładów przemysłowych również poczuli w głębi siebie chęć do gry. Wierzyli w swoje umiejętności i po całym tygodniu ciężkiej pracy zostawiali ogromne serce na boisku. Bieda jest dosadnie pokazana w serialu. Problemy z którymi zmagają się mieszkańcy Darwen zostawiają nas z dociekliwą myślą podczas dalszych odcinków. 

Drużyna z zakładu przemysłowego, zaczęła się budować w dość dyskusyjny sposób. Pracodawca i jednocześnie trener zespołu w osiągnięciu celu postanowił sięgnąć po posiłki ze Szkocji. A konkretnie po Fergusa Sutera  i Jimmy’ego Love’a, czyli piłkarzy mających wesprzeć jego szeregi w walce o zwycięstwo. Mowa tutaj o zdobyciu pucharu Anglii. Tutaj zaczynają się pierwsze schody, dlaczego?
Piłkarze skłonili się do przeprowadzki w związku z oferowaną za grę opłatą, warto wspomnieć, iż pozostali koledzy nie otrzymywali równych wynagrodzeń.
W tamtych czasach opłata za grę była na angielskich boiskach wśród arystokratów niedopuszczalna, spór w filmie związany z tym tematem jest głównym wątkiem. Sprzeciw nowoczesnemu futbolu i chęć zachowania „najczystszej” formy jest oczywistą sprawą dla wyższej klasy.

Poruszenie, złość, gniew, radość – produkcja pełna wrażeń.

Podział istnieje, emocje wysuwają się na przód w niejednej scenie. To właśnie one poza głównymi bohaterami odgrywają główną rolę. Wątków pobocznych jest dużo, wysunę się z opinią, iż momentami ich ilość jest już przesadzona. Prywatne życie piłkarzy wpływa na fabułę filmu i pozwala ją zrozumieć w bardziej naturalny sposób to niezaprzeczalny fakt, jednak ilość tych scen powinna być mniejsza. Futbol w tytule zajmuje pierwsze miejsce i tę koncepcję powinniśmy zachować.
W ciekawy sposób przedstawione jest życie codzienne dwóch klas, relacje między mieszkańcami czy wartości, którymi się kierują.
Tło filmu ukazuje nietuzinkowy klimat XIX wiecznej Anglii, co notuje zdecydowanie na plus!

Kto jest wygranym?

Jedna strona barykady, Fergus i jego partnerzy z Darwen – prości, pełni nieokrzesanych zachowań, wybuchowych postanowień, przemyśleń. Zyskują sympatię odbiorców poprzez zapał z jakim grają. Rekompensuje on wszystkie wcześniej popełniane błędy.
Iskra w oku zostaje w gorszych momentach, które oczywiście mają miejsce w serialu. Na próbę zostaje wystawiona niejedna relacja. Po drugiej  stronie wyższa sfera, wywyższająca się na każdym kroku. Pogarda i lekceważący stosunek towarzyszy im przez dłuższy czas, nawet w scenie finałowej. Jedna osoba pod wpływem wielu czynników znajduje nić porozumienia z mieszkańcem z Darwen. Stara się zrozumieć ich zdanie, a zdobyte doświadczenia z pewnością są podstawą do tych przemyśleń.

Klasa robotnicza przed finałowym meczem nie dostaje pozwolenia na grę i zostaje wykluczona z rozgrywek. Powodem tutaj jest zakup najlepszych zawodników w celu uzupełniania kompletu zawodników. Czy uda się zagrać finałowy mecz o puchar Anglii? Jeśli tak, kto wzniesie puchar? Jakich argumentów potrzeba na pozytywne wyjście z tej sytuacji? Możemy mówić o przegranych?
Piłka wróci do korzeni, czy rozwinie skrzydła w drugą stronę?

Życzę udanego seansu, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości 🙂
Serial dostępny na platformie Netflix.

Autor: Weronika Górka