Cristiano Ronaldo – Droga Na Szczyt

Niezależnie od tego czy interesujecie się futbolem czy też nie, na pewno nie raz słyszeliście o Cristiano Ronaldo. To imię obiegło dosłownie cały świat. A co z jego historią? Jak to się stało, że jest wzorem do naśladowania dla większości młodych piłkarzy? 

‘’Wiem, że wiele dzieci mnie podziwia, i także z ich powodu staram się na boisku dawać z siebie wszystko, aby jak najlepiej grać w piłkę.”  (Luca Caioli “ Ronaldo. Obsesja doskonałości”).

Chłopiec z wyspy, który zasypiał z piłką w łóżku. 

’Na święta Bożego Narodzenia podarowałem mu zdalnie sterowany samochodzik, myśląc, że mu się spodoba, ale nie, on wolał piłkę. Spał z piłką. Nigdy się z nią nie rozstawał. Zawsze pod pachą, zawsze z piłką, tu i tam’’– opowiada Fernao Sousa – ojciec chrzestny piłkarza. (Luca Caioli “ Ronaldo. Obsesja doskonałości”).

Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro, tak oficjalnie nazywa się piłkarz, przyszedł na świat w Funchal (stolicy Madery – portugalskiej wyspy). Urodził się w 1985 roku 5- tego lutego. Cristiano jest czwartym, najmłodszym dzieckiem Marii i Jose Dinisa Aveiro, po Hugo, Elmie i Catii. 

Ronaldo ma afrykańskie korzenie, to one mogą tłumaczyć część jego talentu piłkarskiego. Po swoich przodkach odziedziczył szybko-kurczliwie włókna mięśniowe, zdolne do generowania szybkiego i nagłego wysiłku bez dostępu tlenu – te same, którym swoje świetne wyniki zawdzięczają czarnoskórzy biegacze. 

Dorastał w mieszkaniu socjalnym z trzema pomieszczeniami, zbudowanymi z pustaków i desek z wiecznie przeciekającym dachem. Życie rodziny tak jak większości mieszkańców wyspy nie było łatwe. Ojciec pracował jako ogrodnik, a matka jako kucharka. 

Boisko kontra czas spędzony w szkolnej ławce? Wybór oczywisty.

‘’Od dnia, w którym przekroczył próg szkolny, widać było, że futbol to jego ulubiony sport. Brał udział w innych zajęciach, uczył się piosenek i robił inne rzeczy, ale lubił mieć czas dla siebie, czas na futbol. Jeśli w pobliżu nie było prawdziwej piłki – a często nie było – był w stanie zrobić sobie ją ze skarpetek” – wyznaje nauczycielka z Szkoły Podstawowej. (Luca Caioli “ Ronaldo. Obsesja doskonałości”).

Ronaldo nie był prymusem, przechodził z klasy do klasy bez większego wyróżnienia. Nie skupiał większej uwagi na nauce, z tyłu głowy towarzyszyła mu od zawsze piłka. Czas po szkole zamiast przy książce i odrabianiu prac domowych spędzał na boisku. “Jego nauczyciele mówili mi, że powinnam go za to zganić, ale nie karałam go. Musiał dużo ćwiczyć, żeby zostać wielkim piłkarzem.”  (Luca Caioli “ Ronaldo. Obsesja doskonałości”).

Pewnego dnia na lekcji nauczycielka, powiedziała mu że piłka nigdy nie zdoła wyżywić zarówno jego samego jak i rodziny, nie przyniesie dostatniego życia. Tylko edukacja, uznanie jej wyższości i wartości jakie za sobą niesie jest w stanie to zapewnić. Dziś wszyscy wiemy, że się myliła. To właśnie on okazał się wyjątkiem potwierdzającym regułę. Kobieta niejednokrotnie przepraszała za swoje słowa rodzinę Cristiano. Przyrzekła sobie nie wypowiadać ich swoim uczniom nigdy więcej. 

‘’Jeśli nie byłbym piłkarzem, chciałbym nadal się uczyć. Studiowałabym marketing albo wychowanie fizyczne”.  ( Luca Caioli “ Ronaldo. Obsesja doskonałości”).

Pierwszy gwizdek. 

Źródło: en.as.com

“Mój strzał jest sekretem, którego nie wyjawię. Zawsze myślę, w którą stronę uderzę, patrzę na bramkarza, na bramkę, na obrońców i strzelam, mówiąc do siebie: uderz dobrze, Cristiano.”   (Luca Caioli “ Ronaldo. Obsesja doskonałości”).

Klubem, w którym Ronaldo stawiał swoje pierwsze kroki była Andorinha, miał wtedy sześć lat. Trener od samego początku zobaczył w nim potencjał i ogromny talent. ‘’Miał wielką wolę, zawsze chciał zrobić wszystko dobrze na jakiejkolwiek pozycji na boisku, na której grał. Był zrozpaczony, kiedy nie mógł wystąpić albo stracił mecz”. 

‘’Nigdy czegoś takiego nie widzieliśmy, był o wiele lepszy od pozostałych.’’ (Luca Caioli “ Ronaldo. Obsesja doskonałości”).

Następny przystanek, jeden z dwóch największych klubów na wyspie Nacional Madera dokonuje transferu  CR7 za 20 piłek i dwa zestawy strojów. Z Nacionalem zdobywa swój pierwszy tytuł regionalny w kategorii 10- 12 lat. Koledzy z drużyny zaczynają dostrzegać w nim gorliwego indywidualistę, osobę z obsesją na punkcie strzelania goli z poczuciem bycia lepszym od innych. Taka postawa nie wywołuje pozytywnych opinii. 

Tak jak za pierwszym razem z pomocą ojca chrzestnego Ronaldo trafił do Nacionalu, tak i teraz czas na kolejny etap – Sporting Lizbona. Oznaczało to wyprowadzkę z rodzinnego domu w wieku 12 lat. Dziś przyznaje, że właśnie wtedy rozmyślał o nieprzychylnych słowach nauczycielki, które dodawały mu jeszcze większej motywacji. 

“ Kiedy byłem dzieckiem i mieszkałem w Lizbonie, płakałem prawie codziennie. Dziś płaczę ze szczęścia albo ze smutku. Zostało mi jeszcze mnóstwo łez… Dobrze jest płakać. Płacz jest częścią życia.”  (Luca Caioli “ Ronaldo. Obsesja doskonałości”).

Przez dłuższy czas swojego pobytu w Portugalii nadano mu przydomek beksa. W Lizbonie płakał za rodziną, na boisku ze złości albo ze zwycięstwa. 

18-latek z najdroższym transferem w składzie czerwonych diabłów. 

Z okazji otwarcia nowego stadionu Sporting zmierzył się w meczu z Manchesterem United, to właśnie wtedy po niesamowitym widowisku Cristiano, podjęto próby sprowadzenia go do Anglii. Sir Alex Ferguson dokonał najdroższego transferu za nastolatka, wynoszącego 12 milionów funtów. 

CR7 chciał kontynuować grę z numerem 28 na plecach, trener miał jednak odmienne zdanie. Dobrze rokujący piłkarz otrzymał numer 7, koszulkę z tym numerem nosiły wcześniej takie gwiazdy jak David Beckham czy Eric Cantona. 

Ronaldo nie zawiódł, sprostał oczekiwaniom drużyny, sztabu szkoleniowego, trenerów i kibiców – wygrał prawie wszystko co było możliwe. Trzykrotne Mistrzostwo Anglii, Puchar Anglii czy wygrana w Lidze Mistrzów to przykłady odniesionych sukcesów. 

W 2008r. Ronaldo wygrał coroczny plebiscyt Złotej Piłki i został uznanym najlepszym piłkarzem na świecie. ‘’Wygrywanie. Jest najważniejsze dla mnie. Po prostu.’’  (Guillem Balague “Cristiano Ronaldo. Biografia”).

Rywalizacja z Messim naprawdę istnieje? 

Zdobycie drugiej Złotej Piłki to najważniejsza indywidualna nagroda dla piłkarza. Mimo licznych spekulacji na temat wyboru zwycięzcy, każdy nominowany pragnie usłyszeć swoje imię na gali finałowej. Cristiano Ronaldo cztery razy z rzędu patrzył, jak tę nagrodę odbiera Lionel Messi (zwyciężył w 2009r.,2010r., 2011r.,2012r.). Dla piłkarza, który uwielbia wygrywać nie był to z pewnością przyjemny widok. 

‘’Kiedy patrzyłem jak Messi zdobywa Złotą Piłkę cztery razy z rzędu, było mi ciężko. Kiedy wygrał drugi albo trzeci raz, powiedziałem, że nigdy już tam nie pójdę. Dlaczego tu jestem skoro robię tyle dobrego dla klubu?’’ – komentuje.  ( Film Dokumentalny “Ronaldo” w reżyserii Anthony’ego Wonkego).

Rok później, ten sam plebiscyt, konkurent, czas. Uczucie deja vu , ale już w innych okolicznościach. CR7 zdobył 66 goli w 56 meczach, w 50 występach w Realu Madryt strzelił 59 bramek,doprowadził Portugalię na Mistrzostwa Świata w Brazylii. Te statystyki mówią same za siebie. 

Agent Ronaldo James Mendes, przyznaje, że w tamtym czasie Cristiano był najlepszy, nigdy nie było tak ogromnej przepaści między liderami do zwycięstwa. Wygrany może być tylko jeden. Słowa okazały się prorocze, po 4 latach ciężkiej pracy, w 2013r. w Zurychu z ust Pelego usłyszeliśmy, że najlepszym piłkarzem globu został Cristiano Ronaldo. On sam nie krył wzruszenia, a łzy spływały mu po policzkach. Zdobycie drugie złotej piłki było jedną z najpiękniejszych chwil w jego życiu. 

“Chciałbym, żeby zapamiętano mnie jako przykład, jako piłkarza, który zawsze dawał z siebie maksimum, aby zaoferować spektakl i który wygrał absolutnie wszystko”  (Luca Caioli “Ronaldo. Obsesja doskonałości”).

Dla bohatera tekstu rywalizacja z Messim, to wytwór tylko i wyłącznie prasy. Sam przyznaje, że kiedyś miał z nim lepsze relacje, ale z pewnością nie nazywa go swoim wrogiem. ‘’Widzę w nim nie rywala, tylko człowieka, który sprawia, że jestem lepszy, a ja sprawiam, że on jest lepszy.’’  (Film Dokumentalny “Ronaldo” w reżyserii Anthony’ego Wonkego).

Czas na podbój Hiszpanii i spełnienie marzenia z dzieciństwa. 

Po sześciu latach w angielskim klubie, po zdobyciu wielkich trofeów Cristiano pragnął nowych wyzwań, czegoś więcej, innej ligi, nowego futbolu. Real Madryt dokonał transferu w wysokości 94 milionów euro za Portugalczyka. 

Dzień prezentacji na madryckim stadionie Santiago Bernabeu był wyjątkowy, przywitał go prawie cały stadion. Blisko 80 tysięcy ludzi zebrało się aby powitać nowego, niesamowicie zapowiadającego się napastnika. Stojąc przed swoim wyjściem sam przyznaje, że czuł się jak gwiazda popu lub aktor Hollywood. 

‘’Spełniłem swoje marzenia z dzieciństwa. Zawsze pragnąłem grać w Real Madryt.’’  ( Film Dokumentalny “Ronaldo” w reżyserii Anthony’ego Wonkego).

Fani Królewskich z pewnością znają ostanie słowa wypowiedzi piłkarza, które stały się kultowe w Hiszpanii jak i na całym świecie : ’’VAMOS, UNO, DOS , TRES HALA MADRID! ‘’ 

Liga Mistrzów to najważniejsze grupowe trofeum dla Cristiano. Granie w Realu, było idealnym fundamentem do zdobywania nagród, w jak największej ilości. Puchar UEFA wznoszono cztery razy pod rząd. Zdobycie Mistrzostwa Hiszpanii, Pucharu Króla, Klubowych mistrzostw świata to tytuły, które z pewnością nie są mu obce. W Realu Madryt osiągnął wszystko, w rozgrywkach klubowych nie ma przed nim żadnych tajemnic. Przysłowiową wisienką na torcie byłaby dla niego nagroda za wygranie Mistrzostw Świata z Portugalią, to jedyne trofeum, którego nie może sobie przypisać. W 2022r. w Katarze, kolejna szansa na zostanie najlepszą reprezentacją na świecie, jeśli nic nie stanie na przeszkodzie z pewnością Cristiano o nią powalczy. 

Boska Italia – teraźniejszość. 

Źródło: citizentv.co.ke

Pomimo wcześniejszych zapewnień piłkarza, że planuje zakończyć karierę w Madrycie, rok temu latem przeprowadził się wraz z rodziną do Turynu, gdzie zasilił skład Juventusu. 

Nie da się ukryć, że był to jeden z głośniejszych transferów w piłce nożnej. Media mówiły o tym wydarzeniu przez następnych kilka tygodni. Sam zainteresowany w internecie umieścił wyjaśnienia i podziękowania dla trenerów, kolegów z drużyny i kibiców. 

„Lata spędzone w Realu Madryt i Madrycie były prawdopodobnie jednymi z najszczęśliwszych w moim życiu. Mam tylko wielką wdzięczność dla tego klubu, dla tych fanów i dla tego miasta. Jedyne co mogę zrobić, to podziękować wszystkim za życzliwość i przywiązanie, które mi okazano.” (Oficjalny list pożegnalny Cristiano Ronaldo, RealMadryt.pl).

“Uważam jednak, że nadszedł czas, aby rozpocząć nowy rozdział w moim życiu i dlatego poprosiłem klub, aby pozwolił mi odejść. Tak się czuję i prosiłbym wszystkich, w szczególności naszych fanów o zrozumienie.” (Oficjalny list pożegnalny Cristiano Ronaldo, RealMadryt.pl).

Zgodnie z tradycją list zawiera słowa: “Dziękuję wszystkim i oczywiście, tak jak powiedziałem dziewięć lat temu, kiedy pierwszy raz postawiłem stopę na naszym stadionie: Hala Madrid!. “  (Oficjalny list pożegnalny Cristiano Ronaldo, RealMadryt.pl).

“Kiedy gasną światła wielkich stadionów, gwiazda CR7 świeci nadal” – Jerzy Dudek.  (Luca Caioli “ Ronaldo. Obsesja doskonałości”).

33 letni zawodnik nie ma w planach zakończyć kariery w najbliższej przyszłości. Jest to wspaniała wiadomość dla jego fanów i ludzi kochających piłkę nożną w najlepszej postaci. Przed Nim lista pełnych wyzwań:  Nowy sezon Ligi Mistrzów, Puchar Włoch czy SuperPuchar Włoch. Kibice Starej Damy z pewnością czekają na widok wznoszącego pucharu w Champions League. Już we wrześniu rusza dalsza tura Eliminacji do Mistrzostw Europy 2020 z ukochaną Portugalią piłkarza. Obecnie od Cristiano Ronaldo wymaga się już gry na najwyższym poziomie i spektaklu pozostawionego na boisku, który mam nadzieje w nowym sezonie zobaczymy na murawie.

 

Autor: Weronika Górka