14. dyscyplin, o których nie mieliście pojęcia!

Okres wakacyjny stanowi świetną okazję nie tylko do biernego wypoczynku oraz leżenia do góry brzuchem (co oczywiście również zalecamy!), lecz także do zbierania nowych doświadczeń oraz odkrywania w sobie kolejnych pasji. Zespół PilkaNaHali.pl gorąco zachęca, aby te nowe “zajawki” miały charakter około-sportowy. Nawet jeśli wydaje Wam się, że zgłębiliście wszystkie tajniki Sportu oraz spróbowaliście już wszystkiego, to macie rację – wydaje się Wam! 

Postanowiliśmy zebrać dla Was najbardziej niestandardowe dyscypliny sportowe, aby być może zachęcić Was do ich wypróbowania oraz pokazać jak sportowy wachlarz może być szeroki, a w wielu przypadkach – co najmniej zaskakujący. Wiele z poniższych dyscyplin zasługuje na większą uwagę, niewątpliwie równie wiele z nich wywołuje także uśmiech na twarzy…lecz czy nie o to właśnie w tym wszystkim chodzi? 

Od lat człowiek stara się wykraczać poza standardy i poszukuje coraz to ciekawszych wyzwań. Kategorie, w których rywalizują zawodnicy w różnych częściach świata ze względu na swój unikalny charakter szokują, bawią, a czasem nawet zniesmaczają. Przekrój rywalizacji sportowych powstałych na przestrzeni lat nie przestaje zaskakiwać. Niektóre z nich swoją absurdalnością przyciągają tak dużą uwagę, że oficjalnie doczekały się miana dyscyplin sportowych. Zasób nowych konkurencji sportowych wydaje się być (ku naszemu zadowoleniu) wciąż niewyczerpany, a przestrzeń na kreatywność w tej dziedzinie nieograniczona. Postanowiliśmy podzielić się z Wami dyscyplinami, które najbardziej zwróciły naszą uwagę.

Podwodny hokej 

Brzmi niewykonalnie, a jednak dyscyplina cieszy się niemałym zainteresowaniem! Rozgrywki miały swoje początki już w 1954 roku. Gra odbywa się na głębokości 2-3 metrów na dnie basenu i trwa 15 minut. Zawodnicy dwóch sześcioosobowych drużyn starają się krótkimi kijami umieścić krążek w bramce przeciwnika, oczywiście z przerwami na zaczerpnięcie powietrza na powierzchni!

Źródło: trzebnicazdroj.eu

Szacho-boks

To, co było jedynie kreatywnym ubarwieniem powieści francuskiego pisarza niebawem przekształciło się w bardzo rozwiniętą dyscyplinę sportową. Dyscyplinie przyświeca motto: „walki toczą się na ringu, wojny toczą się na planszy”. Na pojedynek składa się jedenaście rund: sześć szachowych i pięć bokserskich, odbywających się na zmianę. Grę wygrywa się poprzez zadanie mata na szachownicy lub nokaut przeciwnika na ringu. Dyscyplina niewątpliwie skierowana jest dla odważnych! 

Źródło: dometufnellpark.co.uk

Cheese rolling – Pogoń za serem  

Co roku po piekielnie stromym zboczu Cooper’s Hill w Gloucestershire ma miejsce szalony bieg. Zawodnicy ruszają w pogoni w dół zbocza za wcześniej zrzuconym krążkiem sera. Zwykle rywalizacja przeradza się w wiele upadków, efektownych fikołków, a co za tym idzie, urazów. Większość uczestników opuszcza wzgórze na noszach, co wydaje się absurdalne, jednak bieg zakorzeniony jest w brytyjskiej tradycji już od ponad dwustu lat!

Źródło: www.gloucestershirelive.co.uk

Niestandardowa Piłka Nożna

Dla wielbicieli piłki kopanej, poszukujących nowych wrażeń również możemy zaproponować kilka niecodziennych urozmaiceń tradycyjnej gry. 

  • Cycle-ball, czyli rozgrywki piłki nożnej, które odbywają się na specjalnie dostosowanych rowerach. 

Źródło: www.uci.org
  • Goalball – gra w piłkę z zakrytymi oczami. Zawodnik musi mieć wyostrzone wszystkie zmysły, aby wychwycić położenie toczonej piłki wyposażonej w dzwoneczek. Boisko wyposażone jest w specjalne linie, ułatwiające orientację na boisku..

Zalążki gry zrodziły się początkowo jako element procesu rehabilitacji niewidzących weteranów wojennych po II Wojnie Światowej, aby kilka lat później osiągnąć miano pierwszej zespołowej dyscypliny Olimpijskiej dla osób niewidomych lub niedowidzących. Powstaje coraz więcej inicjatyw wspierających tak nowatorskie rozwiązania. Zespół PilkaNaHali.pl zachęca do obserwowania takich wydarzeń w Polsce. Często są to turnieje charytatywne, warto pomagać!

Calcio Fiorentino – bardzo agresywna odmiana rozgrywek piłki nożnej. Zasada “wszystkie ruchy dozwolone” znajduje odzwierciedlenie w tej dyscyplinie – poza kopaniem w głowę oraz uderzeniem z zaskoczenia zawodnicy mogą się wzajemnie podduszać, uderzać pięściami, łokciami..dozwolone jest nawet kopanie leżącego! Ten brutalny pierwowzór najbardziej popularnej dyscypliny świata sięga korzeniami aż do czasów Rzymskich Legionów.

Źródło: www.visittuscany.com

Jeśli jesteście pasjonatami piłki nożnej oraz sztuk walki i drzemie w Was uśpiony gladiator, powinniście zdecydowanie spróbować swoich sił w Calcio Fiorentino…byle nie na naszych zajęciach! 😜  

Sandboarding – Snowboard na piasku? Dlaczego nie!

Zjazd na specjalnie przygotowanej desce po piaszczystych wydmach i zboczach może stanowić idealne urozmaicenie urlopowej monotonii! Rekord Guinessa w prędkości zjazdu po piasku wynosi aż 92,12 km/h.

Sepak takraw -“siatkonoga”

Źródło: www.straitstimes.com

Swoje korzenie sport ma w Azji, gdzie popularnością dorównuje rozgrywkom futbolowym. Dyscyplina stanowi połączenie futbolu, siatkówki, badmintona i gimnastyki. Gra przeznaczona jest dla sześciu graczy, podzielonych na 2 drużyny i rywalizujących po dwóch stronach siatki. Zasady zbliżone są do siatkówki – po wykonaniu serwisu drużyna może wykonać 3 zagrania przed przebiciem piłki na drugą stronę, a piłka nie może mieć styczności z parkietem, jednak z dwiema zasadniczymi różnicami, mianowicie:

  • akcja może być rozegrana z zespołem, lecz również indywidualnie – gracz może sam wykonać wszystkie odbicia
  • piłka może być podbijana i przebijana na drugą stronę siatki jedynie głową, tułowiem lub nogami, co sprawia, że sport obfituje w kreatywne oraz efektowne zagrania. 

Odsyłamy Was do zestawienia akcji, które zrobiły na nas największe wrażenie: https://www.youtube.com/watch?v=tCiT7Ba5OdM

Prasowanie ekstremalne

Źródło: skidpants.com

Z żelazkiem na szczyt góry, skok ze spadochronem a może na dno oceanu? Zawodnicy prasowania ekstremalnego nie wyznają ograniczeń. Już niejedna koszula doczekała się wyprasowania w przestworzach lub na szczycie Mount Everest. Zawodnicy rywalizują w kilku konkurencjach, jak prasowanie na skale, w aucie czy na drzewie (zależy od decyzji organizatorów). Zachęcamy do udziału wszystkich “Panów Domu”, narzekających na brak adrenaliny!

Kabaddi – profesjonalny “berek” 

Gra, która niewątpliwie towarzyszyła niejednemu z Was w dzieciństwie również doczekała się swojej oficjalnej wersji w postaci Kabaddi. Rywalizacja odbywa się na boisku podzielonym na dwie części – każda z nich należy do siedmioosobowej drużyny. Co 20 sekund zawodnik może wbiec na część przeciwnika i dotykiem wyeliminować gracza. Eliminacja całej drużyny oznacza koniec gry i zwycięstwo.

Gra wywodzi się z Indii, gdzie miała za zadanie utrzymać w kondycji żołnierzy,  jednak rozwija się coraz bardziej na całym świecie. Polacy również biorą udział w międzynarodowych rozgrywkach w tej dyscyplinie i radzą sobie bardzo dobrze!

Bossaball 

Naszym zdaniem jest to niewątpliwie najbardziej egzotyczna propozycja, bowiem stanowi ona połączenie piłki nożnej, siatkówki, gimnastyki i capoeiry (brazylijskiej sztuki walki). Sama w sobie gra ze względu na swoją oprawę oraz charakter odbywa się zwykle na plaży i stanowi przednią rozrywkę dla obserwujących wczasowiczów. 

Rywalizacja odbywa się na dużym, dmuchanym materacu, po środku którego znajduje się trampolina dla atakującego. Nie ma żadnych ograniczeń w osiąganiu wysokości skoku, co czyni boisko jednym z najniebezpieczniejszych na świecie.

Sędzia – DJ

Ciekawe urozmaicenie gry stanowi postać sędziego – nie tylko nadzoruje on grę, lecz także dba o dobrą zabawę publiczności, jest wodzirejem i DJ`em, gra na instrumentach, a u jego boku znajdują się egzotyczne tancerki samby. Określany “królem samby” sędzia zagrzewa także do walki samych zawodników.

Źródło: tlr-coworking.com

Quidditch

Kolejna gra, która wywodzi się z literatury i gratka dla fanów sagi Harry Potter. Zasady gry mają za zadanie jak najwierniej odzwierciedlać przebieg gry w powieściach J.K. Rowling. Zawodnicy poruszają się ze specjalnymi miotłami, umieszczonymi pomiędzy nogami. Jedyna różnica jest taka, iż gra odbywa się na trawie a nie w powietrzu, lecz kto wie, może za jakiś czas również przeniesie się w przestworza?

Toe wrestling

Zawody w siłowaniu się na duży palec u stopy (obowiązują takie same reguły, jak w siłowaniu się na rękę) niewątpliwie budzą dużo kontrowersji, jednocześnie skupiając coraz większą rzeszę fanów. Udział w Mistrzostwach Świata jest bezpłatny, a jedyne wymaganie to czyste i zdrowe stopy.

Pacu Jawi, czyli złap byka za…ogon

Źródło: menway.interia.pl

Jeśli mowa o kontrowersji, nie sposób nie wspomnieć o Pacu Jawi, czyli Indonezyjskim błotnistym Rodeo. Zawodnik umiejscowiony za dwoma bykami musi w sprawny sposób chwycić ich ogony i utrzymując się w pozycji stojącej (niemal w szpagacie) na cienkiej linie, połączonej z krowimi uprzężami ukończyć wyścig. Wydarzenie rozwściecza zwierzęta, co czyni dyscyplinę bardzo niebezpieczną.

Sporthocking, czyli ekstremalne siedzenie.

Zawody w ekstremalnym siedzeniu odbywają się regularnie, jednak nie mają nic wspólnego z biernym wypoczynkiem! Mix skateboardingu oraz siadania stanowi ucztę dla oczu, zawiera szeroki wachlarz trików na stołku sportowym i stanowi prawdziwe show.

W różnych zakątkach świata oficjalnego przyjęcia do kanonu dyscyplin sportowych doczekały się również niestandardowe wyścigi, w tym między innymi:

Źródło: sztos.pl
  • Wyścig z żoną na plecach (niekoniecznie własną) czy Dyniowe Regaty, w których uczestnicy ścigają się, pływając w wielkich, wydrążonych dyniach. Okazy, które kwalifikują się do takiego wyścigu muszą ważyć ponad ćwierć tony…oczywiście mówimy o dyniach (minimalna waga żony, uprawniająca do udziału to 49 kilogramów).
  • Dla tych, którzy chcą dodać smaczku żmudnym obowiązkom domowym proponujemy Wyścigi Kosiarek. Zawody doczekały się swojego Grand Prix, a jako, że jest to raczej niskobudżetowa rozrywka – cieszy się coraz większą popularnością.  Maszyny osiągają prędkość nawet do 80km/h, a ze względu na wysoko położony środek ciężkości są dość wywrotne, więc dyscyplina sprawdzi się raczej dla miłośników mocnych sportowych wrażeń.

Na szczególną uwagę w naszym zestawieniu zasłużyły także takie wyścigi jak:

  • Wyścigi na łopatach po śniegu
  • Wyścigi na strusiach
  • Ściganie się z koniem na dystansie maratońskim.

Kto wie, może ktoś z Was będzie odpowiedzialny za  wprowadzenie kolejnej dyscypliny do oficjalnego kanonu? Powyższe zestawienie udowadnia, że złe lub zbyt kontrowersyjne pomysły nie istnieją!